Jak przenieść stronę www na inny serwer

Kupując serwer bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że serwer przede wszystkim musi być stabilny. Często osoby sugerują się ceną, co moim zdaniem jest błędem. Po czasie gdy już mamy stronę okazuję się, że serwer na którym jest umieszczona nasza strona nie zdał egzaminu i dobrze by było zmienić usługodawcę. Wtedy rodzi się pytanie „jak przenieść stronę www na inny serwer

Dlatego w tym artykule postaram się w prosty sposób pokazać Ci jak łatwo możesz przenieść swoją stronę postawioną w wordpressie na inny serwer.

Sposobów na przeniesienie WordPressa jest kilka, lecz w tym artykule omówię jak to zrobić za pomocą darmowej wtyczki, dzięki której już w kilka/kilkanaście minut bez problemów nasz wordpress znajdzie się na innym serwerze.

Wtyczka All-in-One WP Migration.

By móc zabrać się za przenoszenie strony potrzebujesz zainstalować darmową wtyczkę All-in-One WP Migration na swojej stronie, którą obecnie zarządzasz, jak to zrobić opisałem już we wcześniejszym artykule: Jak zainstalować wtyczkę/plugin na wordpressie

Eksport starej strony do pliku

Gdy już mamy zainstalowaną wtyczkę, po lewej stronie w panelu administratora, pojawi się nowa opcja z nazwą wtyczki, wystarczy wtedy przejść do (All-in-One WP Migration→Export)

W tym momencie możemy od razu wyeksportować całą stronę lub rozwijając opcję:

Advanced options

Wybrać elementy, których nie chcemy eksportować m.in spam w komentarzach, poprzednie wersję postów, zdjęcia, motywy, wtyczki oraz bazę danych. Dodatkowo w trakcie eksportu możemy ustawić stronę w konserwacji.

Według mnie warto zaznaczyć pierwsze dwie opcje czyli, spam w komentarzach oraz poprzednie wersję postów, ponieważ jest to nie potrzebne przy przenoszeniu strony a dzięki temu cały proces eksportu mocno się skróci.

Opcje-dodatkowe

 

Export strony

Gdy już wybraliśmy opcje, których nie chcemy zapisywać wystarczy, wybrać eksport, rozwinie się wtedy lista, na której mamy do wyboru miejsca gdzie możemy wyeksportować plik ze stroną.

Eksport-strony

 

Gdy już wybierzemy export (ja wybieram zazwyczaj do pliku na komputerze), będziemy musieli poczekać aż strona nam się wygeneruje do zapisu, czas generowania pliku do zapisu zależy w tym przypadku od ilości zdjęć, motywów oraz pluginów, dlatego też przed przystąpienie do eksportu proponuje usunąć zbędną grafikę, motywy oraz pluginy z których nie korzystasz.

Postęp-zapisu

 

Po dłużej chwili wygenerowany plik będzie gotowy do pobrania.

Wystarczy teraz pobrać specjalny plik i zapisać go na dysku swojego komputera.

Zapisanie-strony

 

Dobrze, stronę mamy zapisaną teraz by móc ją zainstalować w innym miejscu, będziemy musieli utworzyć nową czystą instalację wordpressa, na nowym serwerze.

Pozostaje, jeszcze kwestia domeny, jeżeli stronę przenosimy na inną domenę to nie ma problemu, ale jeżeli chcemy pozostać na tej samej domenie, to proponuje najpierw wyeksportować stronę. Przenieść domenę na inny serwer i zainstalować nową kopie WorpPressa na nowym serwerze.

Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to zapraszam do artykułu w którym pokazuje cały proces założenia czystej instalacji strony: Jak w 3 minuty zainstalować stronę internetową na WordPress

Po instalacji strony nowej strony wchodzimy ponownie we wtyczki i instalujemy All-in-One WP Migration, po instalacji pluginu wystarczy teraz wybrać (All-in-One WP Migration→Import)

Wybieramy plik, który wcześniej pobraliśmy i czekamy, aż proces Importu się zakończy. Po zakończeniu importu nasza strona internetowa znajduję się już na nowym serwerze.

Import-strony

 

Mam nadzieje że już wiesz jak przenieść stronę www na inny serwer, w razie problemów zapraszam do komentowania.

A jeżeli chcesz bym za Ciebie wykonał ten proces skontaktuj się ze mną wybierając zakładkę „KONTAKT”

 

[getall-widget id=”133″]

3 thoughts on “Jak przenieść stronę www na inny serwer

  1. daro says:

    Wielokrotnie przenosiłem strone przez tą wtyczkę, ale ostatnio jest problem. Wyeksportowałem, ale jest problem z importem. Zatrzymuje się w momencie Restoring files 0 % (lub np na 59 %) i nie idzie dalej nic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *