Jak przetłumaczyć motyw lub wtyczkę wordpress

Nie raz mamy taką sytuację, że znajdujemy bardzo fajny motyw, lecz nie jest on w języku polskim, zastanawiamy się wtedy jak przetłumaczyć taki motyw, ponieważ szkoda jest zmieniać skoro spełnia on wszelkie nasze wymagania. Z zasady motywy oraz wtyczki są tworzone w języku angielskim, ponieważ w innym wypadku nie mogły by trafić do oficjalnego repozytorium.

Jeżeli dany motyw lub wtyczka ma przygotowane pliki do tłumaczenia, to wtedy sprawa jest dosyć prosta, w tym artykule postaram się omówić dwa najprostsze rozwiązania tego problemu.

Sposób pierwszy (moim zdaniem mniej wygodny).

Możemy w tym celu pobrać program na nasz komputer, który nazywa się PoEdit. Sam korzystałem jakiś czas z tego rozwiązania dopóki nie znalazłem dużo prostszego, o którym jest w dalszej części artykułu.

Gdy już pobierzemy dany program, potrzeba będzie połączyć się z naszym serwerem poprzez dowolnego klienta FTP i odnaleść pliki językowe. Z punktu widzenia użytkownika tłumaczenia składają się z tekstowego pliku PO, zawierającego przetłumaczone frazy, oraz z binarnego pliku MO, wygenerowanego na podstawie pliku PO, z którego korzysta WordPress, (najprawdopodobniej będą one znajdować się w katalogu /languages danego motywu lub wtyczki. Gdy już odnajdziemy te pliki wystarczy pobrać plik z rozszerzeniem PO  i zacząć tłumaczyć.

Po skończonym tłumaczeniu z aktualizowany plik PO wystarczy skompilować do MO i wysłać ponownie na serwer.

Sposób drugi (moim zdaniem dużo łatwiejszy)

Loco Translate wtyczka do przetłumaczenia motywuJest pobranie odpowiedniej wtyczki, która dla osób bardziej początkujących będzie łatwiejsza w obsłudze. Jeżeli nie wiesz jak zainstalować wtyczkę to zapraszam do artykułu.

Wtyczka o której mowa nazywa się Loco Translate, jest to bardzo prosta wtyczka, po której zainstalowaniu pojawi się dodatkowa opcja w panelu administratora, dzięki czemu można od razu zabierać się do tłumaczenia wszystkich motywów i wtyczek zainstalowanych na danej stronie.

W tym celu wybieramy opcję (Loco Translate→Zarządzaj tłumaczeniami), otworzy nam się lista, wszystkich możliwych do przetłumaczenia motywów, wtyczek oraz możliwość tłumaczenia wordpressa.

Jak przetlumaczyc motyw lub wtyczke wordpress

Jeżeli motyw lub wtyczka ma przygotowany plik z polskim tłumaczeniem, lecz nie jest on w pełni przetłumaczony, wystarczy wybrać podświetlający się na niebiesko napis z danym językiem. Gdy takie tłumaczenie nie zostało przygotowane będziemy musieli je stworzyć w takim wypadku wystarczy nacisnąć napis „Nowy język”.

Otworzy nam się wówczas okno z  wyborem języka wystarczy z rozwijanego menu wybrać nazwę kraju w tym przypadku Polish lub wpisać kod języka dla Polski to będzie pl_PL.  Mamy również możliwość zapisania tłumaczenia w globalnym katalogu języków naszego wordpressa lub w katalogu motywu lub wtyczki. Proponuje zostawić domyślną opcje i przejść do tłumaczenia klikając przycisk „Zacznij tłumaczyć”

Ustawienie-nowego-tłumaczenia

 

Otworzy nam się okno w którym znajdziemy wszystkie możliwe frazy do przetłumaczenia, przygotowane przez autora motywu lub wtyczki.

Widoczne będą dwa okna z oryginalną treścią oraz pole, w którym możemy wpisać tłumaczenie danej frazy.

Ilosc-pojedyncza-i-mnoga

 

 

Wybierając każdą frazę, będziemy mogli ją przetłumaczyć w polu do tego wskazanym, na górze również widoczna jest ilość fraz do przetłumaczenia oraz fraz przetłumaczonych.

Czasem mogą pojawić się słowa które od wybranej ilości mają inną formę zależy czy będzie to liczba pojedyńcza czy mnoga, wtedy będziemy musieli umieścić dane słowo w kilku rubrykach tak jak to widać na obrazku

Ilosc-pojedyncza-i-mnoga

 

W każdej chwili możemy zapisać tłumaczenie klikając w przycisk „Zapisz”. Mamy również możliwość pobrania pliku PO i MO na nasz komputer oraz synchronizowania z plikiem oryginalnym.

Możemy także zaznaczyć, czy frazę którą tłumaczymy uważamy za niepewną wtedy, będzie ona widoczna w pomarańczowym kolorze.

Jeżeli chcemy spolszczyć tylko nie które elementy widoczne np. od strony użytkownika, to bardzo przydaję się pole „Filtruj tłumaczenia” dzięki niemu w bardzo szybki sposób wpisując dane słowo lub kilka liter, pokaże wszystkie frazy z wpisanym przez nas słowem.

Mam nadzieję że przedstawiony artykuł Ci pomógł, jeżeli tak napisz to w komentarzu, również jeżeli pojawiły się problemy to napisz jakie a postaram się pomóc w ich rozwiązaniu.

2 thoughts on “Jak przetłumaczyć motyw lub wtyczkę wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *