Jak zainstalować wtyczkę plugin na wordpressie

WordPress jako system zarządzania treścią jest bardzo fajny, ponieważ możemy go dowolnie rozbudować dodając dodatkowe pluginy czyli po polsku wtyczki. Tylko w oficjalnym repozytorium WordPress istnieje w tym momencie około 14 tys. pluginów poszerzających możliwości wordpressa, dzięki niemu możemy postawić podstawowego bloga, stronę internetową jak również zaawansowany sklep internetowy.

Pokażę Ci jak możesz zainstalować dodatkowe wtyczki do wordpress na 3 różne sposoby.

Przez ściągnięcie z internetu i wrzucenie pliku na serwer:

Pierwszym sposobem jest zainstalowanie wtyczki poprzez jej pobranie z internetu, jak już pisałem, w oficjalnym repozytorium WordPress, znajduje się około 14 tys. pluginów i w pierwszej kolejności szukał bym tam wtyczki, ponieważ każda wtyczka jest sprawdzana przez umieszczeniem jej do bazy.

Link do pobierania wtyczek z repozytorium to: https://wordpress.org/plugins/. Można również pobierać wtyczki z różnych źródeł, bo dużo fajnych wtyczek nie znajduje się w repozytorium, sprawa również odnosi się do płatnych wtyczek, wtedy zazwyczaj trzeba ją kupić i zainstalować w sposób wymieniony, poniżej oraz w kolejnym sposobie, który omawiam jeszcze dalej.

Gdy już znajdziemy interesującą wtyczkę, wystarczy że klikniemy „Download” jak na przykładzie pod spodem.

Jak zainstalować wtyczkę plugin na wordpressie

 

Po zapisaniu wtyczki na komputerze trzeba ją rozpakować i uruchomić klienta FTP, by połączyć się z serwerem, na którym znajduje się nasza strona.

Ja korzystam z darmowego klienta FTP, którym jest FileZilla.

Po uruchomieniu FileZilla łączymy się z naszym serwerem i przechodzimy do katalogu naszej strony a dokładnie do: /katalog-naszej-strony/wp-content/plugins/ i przeciągamy plik z pluginem na serwer tak jak jest to widoczne, na załączonym obrazku poniżej:

Instalacja-wtyczki-na-stronie

 

 

Gdy już to zrobimy ostatnim krokiem jest aktywowanie wtyczki w panelu administratora naszej strony. Ta opcja moim zdaniem jest najdłuższa i rzadko z niej korzystam, dlatego też pokaże Ci, jeszcze dwie inne metody.

Aktywacja-wtyczki

 

Pobranie pluginu i instalacja przez panel administratora „Kokpit”

Drugi sposób z którego korzystam najczęściej jest pobranie wtyczki z internetu, tak jak w na początku pokazywałem i zainstalowanie poprzez kokpit w tym celu musimy wejść w zakładkę (Wtyczki→Dodaj Nową)

I wybieramy opcję „Wyślij wtyczkę na serwer”

Wysyłanie-wtyczki-na-serwer

 

W kolejnym kroku wybieramy plugin, który już wcześniej pobraliśmy na komputer i instalujemy. Bardzo ważna uwaga, ponieważ w przypadku instalacji poprzez FTP dany plugin, musiał być rozpakowany tak tutaj, musi być zapakowany w formacie .ZIP. Czyli gdy będzie to plik z repozytorium, to prosto po pobraniu możemy go wysyłać na serwer, przez panel tak jak na zdjęciu poniżej:

Wybieranie-pliku

 

Po instalacji pluginu wystarczy go włączyć i można korzystać.

Instalacja pluginu przez wyszukiwanie:

Ostatnim sposobem na zainstalowanie pluginu, jest wyszukanie go poprzez panel administratora. Jest to najprostszy sposób jeżeli znamy nazwę pluginu, lecz trzeba brać pod uwagę to, że pluginy jakie możemy zainstalować, muszą się znajdować w oficjalnym repozytorium wtyczek. Więc jeżeli znajdziemy plugin na innej stronie i nie będzie go w repozytorium to ten sposób instalacji odpada.

A więc by zainstalować plugin w ten sposób wystarczy przejść do (Wtyczki→Dodaj Nową) w polu Szukaj wtyczek wpisać nazwę wtyczki i kliknąć Enter by wyszukać plugin. Po wyszukaniu wtyczki klikamy Zainstaluj:

Wyszukiwanie-i-instalacja-wtyczki

 

Po instalacji możemy już tylko aktywować plugin i cieszyć się z rozszerzenia jakie on nam daje.

Aktywacja-wtyczki

 

[getall-widget id=”133″]

 

Zapraszam również do dzielenia się w komentarzach informacjami z jakich sposobów ty korzystasz przy instalacji pluginów

One thought on “Jak zainstalować wtyczkę plugin na wordpressie

  1. Pingback: Jak przetlumaczyc motyw lub wtyczke wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *