Paginacja numeryczna wpisów w WordPressie

Strony internetowe zbudowane na platformie WordPress, w większości przypadków posiadają kiepsko paginację inaczej stronicowanie wpisów. Takie rozwiązanie ma dużo wad a jednym z największych jest taki, że nie możemy przejść bezpośrednio do ostatniego wpisu. Problem ten można rozwiązać stosując paginację numeryczną pod wpisami.

Pokaże Ci jak to zrobić wykorzystując w tym wypadku bardzo prostą w użyciu wtyczkę. Wtyczka o której mowa nazywa się WP-PageNavi, cieszy się ona bardzo dużo popularnością, ponieważ na dzień dzisiejszy ma ponad milion aktywnych instalacji.

Paginacja numeryczna wpisów w WordPressie jak wygląda w praktyce:

Domyślnie w WordPressie paginacja wygląda tak jak na zdjęciu poniżej:

starsze-wpisy-nowsze-wpisy

 

Jest to nie wygodne i nie intuicyjne, dlatego też w dalszej części artykułu omówię Ci jak zrobić by paginacja wyglądała tak jak poniżej:

numeryczna-paginacja

 

W pierwszej kolejności musimy zabrać się za zainstalowanie pluginu na naszej stronie – jeżeli nie wiesz jak to zrobić możesz przeczytać ten artykuł.

Gdy już wtyczka zostanie zainstalowana, musimy zmienić kawałek kodu w naszym motywie, dlatego też musimy połączyć się z serwerem i odnaleść plik index.php naszego motywu. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to tu jest instrukcja jak połączyć się z serwerem.

Plik index.php znajduję się w:

wp-content/themes/nazwa-motywu

Musimy w nim odnaleźć kawałek kodu, w zależności od motywu będzie się on różnił, w moim przypadku ten kod wygląda w ten sposób:

i podmienić go na:

Zazwyczaj kod będzie wyglądał w podobny sposób do tego:

wtedy należy zmienić starą funkcję na nową:

Gdyby pojawił się problem z odnalezieniem odpowiedniej funkcji w szablonie zapraszam do komentowania.

Paginacja znajduje się również w plikach archive.php i search.php tam również można podmienić kod by działa paginacja numeryczna.

Dobrze, gdy już mamy podmienioną funkcję, nasza paginacja numeryczna powinna już działać wystarczy po prostu przejśc do bloga i zobaczyć jak wygląda w praktyce.

Możemy również dodatkowo zmienić różne konfiguracje we wtyczce z panelu administratora wchodząc do: (Ustawienia→PageNavi) 

Znajdziemy tam takie ustawienia jak:

  1. Tekst dla liczby stron
  2. Tekst dla aktualnej strony
  3. Tekst dla strony
  4. Tekst dla pierwszej strony
  5. Tekst dla ostatniej strony
  6. Tekst dla poprzedniej strony
  7. Tekst dla następnej strony

Możemy sobie dowolnie po ustawiać jakie mają być wyświetlane napisy dla poszczególnych przekierowań. proponuje ustawić teksty dla poprzednich, następnych oraz pierwszej i ostatniej strony naszych wpisów.

W moim przypadku wygląda to następująco:

2016-02-19_15h24_00

 

Możemy również wybrać, czy styl paginacji ma być pobierany z szablonu czy z wtyczki oraz kilka dodatkowych funkcji które można sobie po testować według gustu.

W razie problemów możesz również skontaktować się ze mną wykorzystując w tym celu zakładkę „KONTAKT” na blogu.

 

[getall-widget id=”133″]

5 thoughts on “Paginacja numeryczna wpisów w WordPressie

  1. Meduza50 says:

    Praktyczna, konkretna wiedza do zastosowania od razu. Zreszta Daniel tylko podaje konkrety bez lania wody i marnowania czasu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *